NEWS

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΜΕ ΤΙΤΛΟ «ΝΕΑ ΜΕΣΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΚΑΙ ΕΥΑΛΩΤΕΣ ΟΜΑΔΕΣ»

Στις 6 και 7 Φεβρουαρίου 2023, στο αμφιθέατρο «Αντώνης Τρίτσης» του Δήμου Αθηναίων, στην διεύθυνση Ακαδημίας 50, θα πραγματοποιηθεί το τελικό συνέδριο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ του τμήματος Επικοινωνίας και ΜΜΕ του Πανεπιστημίου Αθηνών με τίτλο «Common curricula for diversity: education in media and integration of vulnerable groups – Κοινό πρόγραμμα για την πολυμορφία: Εκπαίδευση στα Μέσα Επικοινωνίας και την Ένταξη Ευάλωτων Ομάδων» και το ακρώνυμο ERMIScom».

Το συνέδριο με θέμα «Νέα μέσα επικοινωνίας και Ευάλωτες Ομάδες»  περιλαμβάνει εισηγήσεις και στρογγυλά τραπέζια στα οποία συμμετέχουν καθηγητές και ερευνητές του Τμήματος Επικοινωνίας και ΜΜΕ του ΕΚΠΑ, καθηγητές από τα συνεργαζόμενα Πανεπιστήμια Metropolia University of Applied Sciences της Φινλανδίας, το Vrije Universiteit Brussel του Βελγίου (VUB), το University of National and World Economy (UNWE) της Βουλγαρίας, το  Bahcesehir Universitesi (BAU) της Τουρκίας και  την οργάνωση Entrepreneurship and Social Economy Group (EKO) της Ελλάδας. Στο συνέδριο καλούνται να συμμετέχουν φοιτητές, επιστήμονες, εκπρόσωποι και ωφελούμενοι των συνεργαζόμενων φορέων (των Δήμων Αθηναίων και Νέας Σμύρνης Αττικής, του Ανώτατου Συμβουλίου Επιλογής Προσωπικού στον δημόσιο Τομέα (ΑΣΕΠ) την Εθνική Επιτροπή για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα, της οργάνωσης οι Άγγελοι της Χαράς) καθώς και άλλων προσκεκλημένων.

Η έναρξη του συνεδρίου θα γίνει από την Πρόεδρο του Τμήματος Επικοινωνίας και ΜΜΕ του ΕΚΠΑ, κα Έλλη Φιλοκύπρου και από τον καθηγητή κο Γεώργιο Πλειό,  συγγραφέα πρόσφατου βιβλίου για τις παραποιημένες ειδήσεις, καθώς και εκπροσώπου του Δήμου Αθηναίων ο οποίος θα παρουσιάσει εμβληματικά έργα του τομέα Κοινωνικής Πολιτικής του Δήμου.

Τα θέματα που θα παρουσιαστούν στο συνέδριο είναι μεταξύ άλλων:

Στην πρώτη συνεδρίαση τα πνευματικά παραδοτέα του προγράμματος που αφορούν  ηλεκτρονικά βιβλία που έχουν ολοκληρωθεί στο πλαίσιο του προγράμματος  ERMIScom και αφορούν τα στερεότυπα και τις προκαταλήψεις, την ξενοφοβία και το ρατσισμό για τις ευάλωτες ομάδες,  τις παραποιημένες ειδήσεις και την ρητορική μίσους και πως αυτή παρουσιάζεται στα μέσα, την κοινωνική επιχειρηματικότητα για τις ευάλωτες ομάδες, το τραύμα με έμφαση στο πολιτιστικό τραύμα των ευάλωτων ομάδων, τις πολιτικές ένταξης και τους ευρωπαϊκούς πόρους για την ένταξη, τις μαθησιακές και εκπαιδευτικές τεχνικές των ως άνω αντικειμένων στο Πανεπιστήμιο αλλά και στο πλαίσιο της μη τυπικής μάθησης.

Στην δεύτερη συνεδρίαση καθηγητές του ΕΚΠΑ, του UNWE και του Metropolia, θα παρουσιάσουν και θα συζητήσουν το θέμα του χάσματος δεξιοτήτων των εργαζομένων στον χώρο των νέων μέσων μεταξύ της εκπαίδευσης και της αγοράς εργασίας σε ένα ασταθές, αβέβαιο, περίπλοκο και διφορούμενο κοινωνικό περιβάλλον.

Την δεύτερη ημέρα, στο πλαίσιο της τρίτης συνεδρίασης θα γίνει μια εις βάθος συζήτηση για την κοινωνική και την εκπροσώπηση τους στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης ένταξη ευάλωτων ομάδων με έμφαση στους πρόσφυγες, τους Ρομά, τις γυναίκες και τα παιδιά ενώ στην τέταρτη συνεδρίαση θα παρουσιαστεί το θέμα της κοινωνικής επιχειρηματικότητας ως λύση για τη βελτίωση της κατάστασης των ευάλωτων κοινωνικών ομάδων με την παρουσίαση παραδειγμάτων και  καλών πρακτικών από το Βέλγιο, την Βουλγαρία και την Ελλάδα. Στην πέμπτη συνεδρίαση θα παρουσιαστεί το θέμα της χρηματοδότηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης μέσω προγραμμάτων για την ενίσχυση ευάλωτων ομάδων και την υποστήριξη εθνικών πολιτικών.

Τέλος, η έκτη συνεδρίαση θα αφιερωθεί στην παραπληφόρηση, τις ψευδείς και παραποιημένες ειδήσεις στα κοινωνικά δίκτυα αλλά και τα παραδοσιακά Μέσα μέσα από την ματιά φοιτητών που θα παρουσιάσουν ερευνητικές τους εργασίες αλλά και  ποιο είναι το μήνυμα για το μέλλον στο χώρο των νέων μέσων που οι παραποιημένες ειδήσεις κυριαρχούν. Αυτό θα είναι το ερώτημα που καλούνται να απαντήσουν πανεπιστημιακοί και ερευνητές των συνεργαζόμενων Πανεπιστημίων και φορέων.

Πληροφορίες για το αναλυτικό πρόγραμμα και τις λεπτομέρειες για την συμμετοχή στο συνέδριο μπορεί κάνεις να βρει στην ιστοσελίδα του προγράμματος: ermiscom.media.uoa.gr